Kako je pravnik iz Slovenije postao predsjednik UEFA-e i koje je prepreke morao svladati na tom putu? Kolika je moć nogometa u svijetu, ali i njegova kao predsjednika UEFA-e te kako se izborio protiv Superlige, u do posljednjeg mjesta ispunjenoj najvećoj dvorani Weekenda u razgovoru s Milanom Vlaović Kovaček, spisateljicom i kolumnisticom Glorije otkrio nam je Aleksandar Čeferin.
Pod njegovim vodstvom UEFA je doživjela neke velike promjene, ograničen je mandat predsjednika na tri mandata, izmijenjena su pravila Lige prvaka te se žustro izborio protiv uvođenja i organizacije Superlige, za sve to trebalo je hrabrosti i rada, ali i pretrpjeti žustre napade i od strane medija, ali i kolega te društva.
Čeferin ističe kako su pravila Lige prvaka izmijenjena s ciljem da natjecanje bude zanimljivije, jer nogomet je ipak najvažnija sporedna stvar na svijetu. A za Superligu ističe kako je je to gotova priča koja nema budućnost barem sljedećih 10 godina.
UEFA raspolaže s godišnjim budžetom od nekih 6,7 milijardi eura, od toga 85% dolazi od televizijskih prava i 15% od sponzora, što pokazuje da mediji i sport zaista jesu u „braku iz koristi“, a sportski programi uživo televizijama su zagarantirana gledanost, poput velikih natjecanja ili Super Bowla. „Svaki biznis je brak iz koristi, za razliku od Super Bowla kod nas se ipak gleda utakmica, na Super Bowlu se uglavnom gleda show. Uz svo poštovanje američkom nogometu, samo je jedan football“, ponosno govori Čeferin.
Koliko je moć nogometa jaka dokazuju situacija na početku rata u Ukrajini koju je Čeferin opisao, kada je u roku jednog dana uspio organizirati da se iz Ukrajine izvedu igrači i njihove obitelji, među kojima i Darijo Srna, dok to za rukom nije pošlo ni ambasadama ni političarima.
„Život ti se puno promijeni kada postaneš predsjednik UEFA-e i ta moć svakoga može ponijeti. Moraš znati da si ti jedno, a funkcija je nešto sasvim drugo. Puno toga će se promijeniti i kada mi mandat završi, ali mislim da ću zadržati puno prijatelja“, navodi Čeferin.
Na pitanje znatiželjnog posjetitelja iz publike hoće li se u Hrvatskoj uskoro održati neko veliko nogometno natjecanje, Čeferin vrlo jasno odgovara da uvjeti za to ne postoje. „Infrastruktura u Hrvatskoj je katastrofalna, tako da ne vidim mogućnost velikog natjecanja. Nešto se priča o novom stadionu u Zagrebu, nisam siguran, ali u svakom slučaju Hrvatska ozbiljno treba popraviti infrastrukturu. Mi već gledamo kroz prste Dinamu da može igrati Ligu prvaka, jer ipak ste naši – imate predsjednika“, zaključuje Čeferin dodavši da smatra da se narodi iz regije trebaju držati zajedno i biti puno samouvjereniji jer definitivno to zaslužujemo.