U svijetu poduzetništva, sloboda često dolazi s visokom cijenom – kroničnim stresom, nesanicom i emocionalnom iscrpljenošću. Poduzetnici su stalno na granici između uspjeha i potpunog izgaranja, a mnogi od njih ne shvaćaju koliko je važno stati na vrijeme. Svoja dva burnouta, u sklopu panela „Svi smo prolupali Powered by UGP“, s okupljenima je podijelila spisateljica, serijska poduzetnica i poslovna savjetnica Kristina Ercegović.
„Poduzetnici su robovi svog posla. Moto ‘nemoj spavati, nemoj odustati’ može zvučati motivirajuće, ali u stvarnosti, u životu je važno znati kad treba stati,“ upozorila je Ercegović, objašnjavajući da burnout nije samo fizički umor, već stanje emocionalne iscrpljenosti.
Tanja Grahovac Juretić, psihijatrica, dodala je da se burnout može razvijati kroz godine bez da osoba toga bude svjesna. „Simptomi poput tjeskobe, nesanice i smanjene funkcionalnosti moraju biti prisutni barem 14 dana, uz prisustvo stresa visokog intenziteta, da bismo i stručno definirali burnout, ali problem je što su kod mnogih ti simptomi prisutni puno duže, nekad i godinama“, rekla je. Stres koji traje godinama može prouzročiti ozbiljne psihičke i fizičke posljedice, a u prosjeku tek nakon osam godina kroničnih simptoma potražimo stručnu pomoć.

Bruno Šimleša, sociolog i autor, objasnio je da način na koji poduzetnici doživljavaju posao značajno utječe na razinu stresa. „Nekima je posao ono što jesu, a drugima samo ono što rade. Oni koji poistovjećuju sebe sa svojim poslom, osobnije doživljavaju neuspjeh i stres,“ rekao je. Iako poduzetništvo nudi slobodu da sami biramo kako ćemo raditi, ta sloboda dolazi tek nakon godina iskustva i truda.
Tanja Jurin, psihologinja i seksualna terapeutkinja, dotakla se načina na koji ljudi pokušavaju upravljati stresom. „Za neke su seksualne aktivnosti način kako se nose sa svakodnevnim izazovima, dok drugi nemaju seksualne potrebe ako su pod stresom. Oboje može voditi u ekstreme, što nije dobro. Seksualni život je bitan“, pojasnila je Jurin, naglašavajući važnost prepoznavanja vlastitih mehanizama suočavanja sa stresom. „Ne treba čekati potpuni gubitak kontrole. Kad je stres na 80%, vrijeme je da stanete.“

Moderator Dražen Oreščanin, inače član Nadzornog odbora Udruge Glas Poduzetnika, u diskusiju je umetnuo i pitanje savršeno balansiranog života i visokih standarda. Perfekcionizam, prema mišljenju sudionika panela, često skriva nezadovoljnog unutarnjeg kritičara koji dodatno povećava pritisak na poduzetnike.
Na kraju, panel je postavio važno pitanje za svakoga od nas: koliko vrijedi novac u usporedbi sa zdravljem, brakom, djecom i prijateljima? Koja je cijena vlastitog zdravlja i kada ono postaje prioritet?