Stručnjaci najavljuju propast tradicionalnih medija

Jesu li sloboda i pluralizam medija dovoljno snažan temelj za demokraciju u digitalnom dobu? Panel „Medijske slobode i budućnost medijske industrije“ powered by Europska komisija na ovogodišnjem Weekendu.17 izazvao je veliku pažnju publike koja je aktivno sudjelovala u raspravi o tome jesu li demokratske vrijednosti dovoljno zaštićene u vremenu kada se informacije šire brže nego ikada. Stručnjaci iz medijskog sektora analizirali su kako se europski zakoni i regulative nose s ubrzanim širenjem dezinformacija i dominacijom digitalnih platformi nad tradicionalnim medijima.

Foto: Daniel Gjurček

Panelisti su se dotaknuli pitanja koliko su medijski zakoni usklađeni s realnostima digitalne ere i koliko su učinkoviti u Hrvatskoj i ostatku Europe. Andrea Čović, zamjenica voditeljice Predstavništva i voditeljica medijskog tima EU komisije objasnila je kako do 2025. godine dolazi zakon koji će regulirati demokraciju medija. No, Dražen Klarić, glavni urednik i direktor Večernjeg lista tvrdi: „Mislim da smo zakasnili, živimo u vremenu u kojem je diktatura klika pojela sve ono što mi jesmo, i kako tradicionalni mediji ispaštaju“, s čim se dodatno složila Natalija Gorščak, direktorica RTV Slovenija, dodavši da su tradicionalni mediji djelomično sami krivi za trenutnu situaciju: „Mislim da smo sami sebe cenzurirali za vrijeme korone, kada smo dopustili da društvene mreže budu dominantne u prenošenju tadašnjih vijesti.“  

Panelisti su stavili poseban naglasak na ulogu digitalnih platformi koje su preuzele dominantnu ulogu nad tradicionalnim medijima, mijenjajući način na koji javnost pristupa informacijama. „Članci i vijesti koji skupljaju najviše klikova su preplavili tradicionalne medije“, komentirao je Klarić, dodajući kako platforme poput Facebooka i YouTubea ne preuzimaju odgovornost za sadržaj koji se širi njihovim kanalima, što dodatno komplicira situaciju.