„AI je glorificirani pristup ljudskom razmišljanju, to je računalo na koje stavite leću ljudskog mozga. Sve što ljudski mozak vjeruje da je ispravna stvar za učiniti ili ispravna stvar za izbjegavanje. Dakle, sve što nam se sviđa, AI će napraviti više“, izjavio je potpredsjednik i voditelj globalnog istraživanja Lundbeck Pharmaceuticals, dr. Tarek Samad koji je podijelio s nama svoja razmišljanja o ulozi mozga u društvu te kako AI može replicirati ljudsku kreativnost. Dr. Samad je usmjerio svoju karijeru na istraživanje mozga i njegova utjecaja na ljudskost i tehnologiju. Njegova je misija otkriti kako neuroznanost može unaprijediti društvo, ne samo u medicinskom smislu, već i u širem društvenom kontekstu.
Govoreći o ulozi AI-a, objasnio je da umjetna inteligencija može ubrzati ljudske misli, replicirati ono što volimo, ali i eliminirati ono što ne volimo. No, upozorio je da AI ima poteškoća u stvaranju iznenađenja koja često potiču ljudsku kreativnost, što nas čini posebnima. Također je istaknuo kako je važno uložiti u zdravlje mozga, baš kao što ulažemo u tehnologije poput iPhonea. Na kraju, dotaknuo se intrigantnog pitanja: hoće li tehnologija ikada moći ukloniti traumatična sjećanja?
Jedan od najzanimljivijih dijelova diskusije dotaknuo se uporabe AI-ja u ubrzavanju znanstvenih istraživanja, posebice u neuropsihijatriji. Dr. Samad je istaknuo kako se psihijatrijski tretmani, poput onih s psihodelicima kao što je psilocibin, trenutno istražuju zbog njihovog potencijala da tretiraju teške depresivne poremećaje.
Panel je vodio novinar i urednik, Igor Alborghetti, a ova je diskusija postavila važno pitanje o budućnosti umjetne inteligencije i njezinoj ulozi u našem svakodnevnom životu, kao i o tome kako će naše društvo prepoznati i ulagati u mozak kao najvrjedniji resurs za daljnji napredak čovječanstva.